sobota, 15 stycznia 2011

chleb na ciemnym piwie

20 g świeżych drożdży
400 g mąki pszennej (typ 750 lub 850)
150 g mąki żytniej (typ 1400)
5 łyżek letniej wody
250 ml ciemnego piwa o temperaturze pokojowej
1,5 łyżeczki drobnoziarnistej soli

1. mieszamy oba gatunki mąki w dużej salaterce. Pośrodku robimy wgłębienie i wlewamy do niego drożdże rozcieńczone w 3 łyżkach letniej wody. Przykrywamy i odstawiamy na 10 min. Rozpuszczamy sól w pozostałej ilości letniej wody.

2. do mąki wlewamy łyżkę piwa i znów odstawiamy. Gdy drożdże zaczną pęcznieć, wlewamy resztę piwa do salaterki i mieszamy składniki od środka do brzegu naczynia. Dodajemy resztę letniej wody i ugniatamy ciasto tak, by nabrało jednolitej konsystencji i stało się lekko kleiste

3. przekładamy ciasto na posypana solą stolnicę i energicznie ugniatamy 10 min. W razie potrzeby dodajemy odrobinę mąki. Zwijamy ciasto w kulę i wkładamy do salaterki. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 1-2 godziny, żeby ciasto wyrosło dwukrotnie.

4. Zwijamy ciasto, szybko je ugniatając. Robimy z niego wałeczek i turlamy po stolnicy tak, by otrzymać pleciony bochenek, który umieszczamy w brytfance posmarowanej olejem i posypanej solą. Przykrywamy i odstawiamy na 1 godzinę , żeby ciasto znów wyrosło dwukrotnie.

5. Podgrzewamy piekarnik do temperatury maksymalnej. Smarujemy bochenek piwem i wstawiamy go do piekarnika. W dolnej części piekarnika umieszczamy naczynie z gorącą wodą. Po 5 minutach obniżamy temperaturę do 220 st. C i pieczemy dalej około 25-30 minut.

Chleb jest mięciutki i pyszny!!


6 komentarzy:

 1. mmm... wygląda smakowicie! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ cudnie wygląda... Dziś już mam dwa chlebki w planie, takie zwyczajne, ale zapoluję na jakieś ciemne piwo... a czy to ważne jakiego gatunku ono jest? Tzn. musi być irlandzkie gęste jak Guinnes czy może być jakieś polskie?

  OdpowiedzUsuń
 3. Próbowałam i rzeczywiście jest pyszny :) Po przepisie widać, że wymaga trochę czasu i poświęcenia, ale dla takiego smaku warto!

  Nitko, nie mnie się wypowiadać, bo to nie mój przepis, ale z doświadczenia wiem, że czy to chleb, zupa czy pieczony kurczak, nasze polskie piwo jak najbardziej się sprawdza :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nitko z piwa potrzebne są chyba tylko bąbelki i kolor, więc jakieś wypasione nie jest konieczne, ja dodałam ciemnego żywca ...

  Natalko ten który próbowałaś to był inny, prezentowany powyżej upiekłam wczoraj wieczorem... ale zapraszam w poniedziałek na degustacje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. No tak, refleks szachisty... Na degustację już za późno, ale mimo to jestem przekonana, że chlebek był wyśmienity :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jejku wygląda smakowicie,muszę wypróbować.

  OdpowiedzUsuń